مراسم تجلیل از دست اندرکاران فازهای 17 و 18 پارس جنوبی


درروزچهارشنبه مورخ 03/03/1396 همزمان با سوم خرداد ، سالروز آزاد سازی خرمشهر، طی مراسمی با حضور مدیران ارشد سازمان گسترش ونوسازی صنایع ایران ، شرکت مدیریت طرحهای صنعتی ایران ، شرکت ملی نفت ایران ، شرکت نفت و گاز پارس ، شرکتهای عضو کنسرسیوم و دیگر شرکتهای پیمانکار پروژه فازهای 17 و 18 پارس جنوبی ازدست اندرکاران این پروژه ملی تقدیربعمل آمد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت طرحهای صنعتی ایران ، در این مراسم مدیرعامل و معاونین IDRO ، مدیر عامل شرکت IPMI ، مدیراجرای طرح های کلان ایدرو و مدیرکنسرسیوم فازهای 17 و 18 پارس جنوبی درخصوص چالشها ، اقدامات صورت گرفته در زمینه بومی سازی تجهیزات و سازماندهی پروژه های پارس جنوبی سخنانی را بیان نمودند.

دکترمنصورمعظمی رئیس هیات عامل سازمان گسترش ونوسازی صنایع ایران در آیین تجلیل ازدست اندرکاران فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی در مرکز مطالعات و بهره وری منابع انسانی سازمان مدیریت صنعتی ، تصریح کرد: هرچند با تحریم های ظالمانه روبرو شدیم، اما درفازهای پارس جنوبی و ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس کاری کردیم کارستان؛ باید دست همه آنانی که تلاش کردند را فشرد و از همه آنان قدردانی کرد.

وی تصریح کرد: افتخار اجرای این پروژه های کلان نه متعلق به دولت ها، بلکه از آن نظام اسلامی است و ما این توفیق را داشتیم که فازهای پارس جنوبی و پروژه های صنعت نفت را با وجود تحریم ها و محدودیت ها راه اندازی کنیم.

رئیس هیات عامل ایدرو تاکید کرد: مشکل اصلی کاربیش از آنکه مسائل مالی و فاینانس باشد، مدیریتی است؛ اگرقرارداد این پروژه ها منعقد نمی شد امروز درآمدی ازاین محل نداشتیم.

وی اضافه کرد: ما این توفیق را داشتیم که پروژه های کلان صنعت نفت را علی رغم تحریم ها راه بیندازیم ومهم این است که خودمان ساختیم و امروز با کمال افتخارمی گوییم سهم تولید ما در پارس جنوبی از کشورهمسایه مان قطر بیشتر شده است.

معظمی با اشاره به اشتغال به عنوان خواسته اصلی مردم در انتخابات از کاندیداهای ریاست جمهوری، تصریح کرد: باید ترس و محافظه کاری را کناربگذاریم و با شجاعت تمام قراردادهای جدید نفتی را منعقد نمائیم.

وی اظهار داشت: متاسفانه دستگاه های نظارتی کشور قدرت ریسک پذیری و شجاعت تصمیم گیری را از مدیران ما گرفته اند و این مساله از تحریم ها بدتر است. دراین مراسم معاون توسعه سرمایه گذاری صنعتی ایدرو با مروری براقدامات ایدرو در بومی سازی کردن تجهیزات طرحهای توسعه میادین گاز پارس جنوبی گفت : درفاز یک پارس جنوبی ۵۸ درصد ساخت داخل انجام شد که شامل ۱۰۰ درصد عملیات ساختمانی بود.

به گفته فرداد دلیری ، درفازهای ۶، ۷ و ۸ پارس جنوبی ۵۳ درصد ساخت داخل و اشتغال مستقیم ۱۶ هزار نفر درسایت را شاهد بودیم که سهم ایدرو دربومی سازی ۲۹ درصد بوه است .وی ادامه داد: ۸۰ شرکت داخلی دولتی و خصوصی و ۱۲۰ شرکت پیمانکاری دراجرایی شدن این فازها مشارکت کرده اند.

معاون توسعه سرمایه گذاری ایدروهمچنین انجام فرآیند خرید تجهیزات بدون نیاز به ال سی و سفارش ۱۸۰ میلیون دلار تجهیزات برای شرکت های داخلی را برخی نکات برجسته در اجرای این فازها عنوان کرد.

دلیری با اشاره به فشار تدریجی تحریم ها دراجرای فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی که ایدرو را مجبور به ارجاع بسیاری از کارها به داخلی ها می کرد، تصریح کرد: در نهایت سهم داخلی ها در اجرای این فازها ۶۵ درصد شد.وی در خاتمه با اشاره به شعار اقتصاد مقاومتی، تصریح کرد: مبنای این شعار را می توان درایدرو و در سایر شرکت ها ی ساخت داخل داشته باشیم که توان آن در داخل کشوروجود دارد، اما نیازمند حمایت است.

درادامه این مراسم مدیرعامل شرکت مدیریت طرح های صنعتی ایران گفت : از محل فروش گازهای متان، اتان، پروپان، بوتان، میعانات گازی و گوگرد در این فازها ، درآمد سالیانه 3 میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلاری حاصل شده است.

حسن بویری تصریح کرد : ارزش تولید محصولات پالایشگاهی فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی تاکنون ۲ میلیارد و ۸۸۵ میلیون دلار بوده است. وی افزود: ۹۹۲ نفر نیروی انسانی در دوران بهره برداری از طرح های توسعه فازهای ۱۷ و ۱۸ به کار گرفته شده اند و ۲۰۱ میلیون و ۲۱۹ هزار و ۸۸ نفر ساعت درعملیات اجرایی طرح مشغول فعالیت بوده اند.

مدیرعامل شرکت مدیریت طرح های صنعتی ایران اضافه کرد: اجرای این طرح ها اشتغال زایی، استفاده از نیروهای بومی، ایجاد زیرساخت های عمرانی و درآمدزایی در منطقه عسلویه و حومه آن را در پی داشته است.

در این مراسم مهندس مسعود گل شناس مدیراجرای طرح های کلان ایدرو گفت: یکی از اهداف سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) امکان انتقال فناوری و ساخت تجهیزات جدید در کشور و دستیابی به خودکفایی، ایجاد اشتغال برای شرکت های بخش خصوصی و کسب دانش مدیریت طرح های بزرگ بوده است.

گل شناس گفت : ایدرو که پیش از این سابقه حضور و بهره برداری ازفازهای ۱، ۶، ۷ و ۸ پارس جنوبی را درکارنامه خود ثبت نموده است ، به فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی ورود کرد و توانست آنها را درفروردین ماه امسال به دست ریاست محترم جمهوری افتتاح نماید.

وی اضافه کرد: تغییر شرایط کسب و کار، افزایش قیمت های جهانی، تغییر قوانین و مقررات حاکم بر ایدرو، تحریم های بین المللی و بی ثباتی مدیریتی ، چالش های عمده ایدرو را درفازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی تشکیل می دادند.

مدیرکنسرسیوم فازهای 17 و 18 پارس جنوبی دراین مراسم ضمن گرامی داشت سوم خرداد با تبیین جایگاه کنسرسیوم در پروژه فازهای 17 و 18 پارس جنوبی گفت: هماهنگی بین اعضاء کنسرسیوم و کارفرما ، پیگیری مسایل مالی پروژه، همکاری حقوقی جهت حل و فصل مسائل قراردادی فی مابین اعضاء و کارفرما و تنظیم الحاقیه های قرارداد از اهم فعالیتهای انجام شده توسط کنسرسیوم فازهای 17 و 18 پارس جنوبی می باشد.

مهندس سید حسین طیبی راهبری کنسرسیوم در امور مشترک را یکی دیگر از فعالیتهای کنسرسیوم فازهای 17 و 18 پارس جنوبی برشمرد و درمورد مسئله ایمنی، بهداشت و حفظ محیط زیست گفت: در این پروژه 186.680.074 نفر ساعت کار انجام شده است که نهادینه نمودن فرهنگ HSE در حوزه مدیریت پروژه و زیرمجموعه های آن را خصوصا در طی مراحل حساس O & M ، Startup و Commissioning از مهم ترین دستاوردهای کنسرسیوم دانست.

ایشان در پایان تدوین سند مدیریت و راهبری کنسرسیوم در پروژه ها را یکی از تجربه های منحصر به فرد فعالیتها و دانش مدیریتی بدست آمده در کنسرسیوم فازهای 17 و 18 دانست و گفت : تدوین سند ارزشمندی با عنوان مدیریت و راهبری کنسرسیوم در مگاپروژه های نفت و گاز می تواند در سایر پروژه ها مورد استفاده دست اندرکاران این عرصه قرار گیرد.