فازهای 17 و 18 پارس جنوبی آماده افتتاح است


به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت طرحهای صنعتی ایران روز گذشته مهندس حسن بویری، مدیرعامل شرکت مدیریت طرح‌های صنعتی ایران (IPMI)، در نشستی خبری که در محل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران برگزار گردید با بیان این که فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی در آستانه بهره برداری کامل است، اظهارنمود: از دی ماه سال ١٣٩٣ که نخستین ردیف شیرین سازی این فاز وارد مدار شد تاکنون ١٥,٥ میلیارد مترمکعب گازازاین فازها به شبکه سراسری کشور تزریق شده است.

وی با اشاره به راه اندازی چهارسکوی فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی که در مجموع ٥٦ میلیون مترمکعب گاز را برداشت می کنند، ادامه داد: هم اکنون پالایشگاه این فازها امکان تولید ٥٠ میلیون مترمکعب گاز شیرین را دارد؛ همچنین واحدهای استحصال میعانات گازی، گوگرد، اتان و گاز مایع هم راه اندازی شده اند.

به گفته مدیرعامل شرکت‎های مدیریت طرح های صنعتی ایران ، شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت ، شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران، شرکت ایزوایکو، شرکت صدرا، شرکت ملی حفاری وشرکت انرژی دانا، از جمله پیمانکاران اجرایی طرح توسعه فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی به رهبری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران هستند ، که شرکت مدیریت طرح های صنعتی ایران بعنوان مجری سهم سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در فازهای 17 و 18 پارس جنوبی میباشد.

مهندس بویری کل سرمایه گذاری انجام شده برای اجرای این فازها را ٨,١ میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: تاکنون ٢.٥ میلیارد دلار از سرمایه گذاری انجام شده بازگشته است و سهم سازمان گسترش و نوسازی را درسرمایه گذاری فازهای 1٧ و ١٨ پارس جنوبی ٢,٢ میلیارد دلار اعلام کرد

ایشان درپاسخ به اینکه فازهای 1۷و ۱۸ پارس جنوبی طی 26 ماه گذشته، ظرفیت چند مرحله صادرات را به خود اختصاص می‌دهند، ادامه داد: این دو فازظرفیت تولید تجمیعی ۱۵.۵ میلیارد مترمکعب گاز به شبکه را دارند و علاوه براین می‌توانند ۱۵میلیون بشکه میعانات گازی و ٤٠٠ هزار تن اتان تولید کنند. ضمن این که تولید بوتان و پروپان نیز انجام شده و به زودی صادر خواهد شد.

مهندس بویری با بیان این که دراجرای این طرح ازحداکثر توان نیروهای داخلی استفاده شده است، تصریح کرد: تامین بیش از٦٨ درصد تجهیزات سنگین و نیمه سنگین، ٩٨ درصد اجرای فعالیت های مربوط به اجرای پالایشگاه و ٩٠ درصد فعالیت بخش مهندسی از سوی شرکتهای داخلی انجام شده است.

ایشان یکی از مهمترین دلایل طولانی شدن زمان اجرای فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی را تحریم های سخت گیرانه علیه صنعت نفت اعلام کرد و افزود: با این حال پیمانکاران ایرانی توانستند بدون حضورشرکت‌های خارجی، سکوها و پالایشگاه فازهای ١٧ و ١٨ را راه اندازی کنند و حتی درنصب و راه اندازی سکوها رکوردهای قابل توجهی را کسب کنند.

وی با اشاره به اینکه طرح توسعه فازهای ۱۷ و۱۸ پارس جنوبی در بخش حفاری توسط دو شرکت ایرانی انجام شد، بیان کرد: علاوه بر این، در بخش مهندسی، خرید تجهیزات و غیره شرکت‌های داخلی پروژه را مد نظر قرار دادند که در مجموع شامل چهار سکوی دریایی است که در مرحله راه‌اندازی قرار دارند.

مدیرعامل شرکت مدیریت طرح‌های صنعتی ایران با اشاره به پیشرفت ٦٥ درصدی فاز ١٤ پارس جنوبی نیز تصریح کرد: براساس برنامه ریزی انجام شده اجرای این فاز نیز تا دوسال آینده به پایان می‎رسد.